|
publikacje |
|
Konspekt
lekcji powtórzeniowej
Opracowali: mgr Magdalena Piekarska-Borówka,
nauczyciel jęz. niemieckiego w Polsko-Niemieckim
Instytucie Nauki w Językach Obcych „die Sprachwerkstatt” we
Wrocławiu i mgr Tomasz Plonka, Gimnazjum Nr IV we
Wroclawiu
WPROWADZENIE
Pomysł lekcji powtórzeniowej „Auktion” zrodził się z
obserwacji uczniów, którzy nie przepadają za nudnym
utrwalaniem i powtarzaniem przerobionej partii materiału.
Lekcja ma zachęcić uczniów do aktywnego udziału w zajęciach
w formie zabawy; można ją modyfikować w zależności od
potrzeb. Lekcja ta może zawierać różne ścieżki edukacyjne,
w zależności od tematyki. Uczniowie bazują przede wszystkim
na wiedzy zdobytej na wcześniejszych zajęciach, jednak liczą
się także ich spryt, kreatywność i myślenie ekonomiczne
(CZY WYSTARCZY NAM PIENIĘDZY, GDY ZAINWESTUJEMY ŹLE?).
Wszyscy uczniowie oraz ich nauczyciel są na aukcji, na której
istnieje możliwość kupienia zdań (w przypadku języków
obcych) lub zagadnień, definicji itp. (w przypadku innych
przedmiotów). Nauczyciel pełni tu rolę organizatora aukcji,
wystawiając np. zdania na licytację. Uczniowie natomiast są
przedstawicielami biur maklerskich, które muszą „skupić”
jak największą ilość poprawnych zdań lub zagadnień. Jak w
każdym biznesie, tak również tutaj istnieje niebezpieczeństwo
„złej inwestycji” kończącej się wydaniem pieniędzy na
niepoprawne zdanie. Każde biuro maklerskie posiada jednakową
ilość pieniędzy. Wygrywa ta grupa, która zakupi najwięcej
zdań, zagadnień itp. za najniższą stawkę.
|
TEMAT:
„10 EURO
ZUM ERSTEN MAL!”
CELE
Uczniowie utrwalają/powtarzają przerobioną partię materiału,
np. czas Perfekt, czasowniki mocne, zagadnienia leksykalne, jak
„ Das Wetter”, „Die Familie”, „In der Stadt” itp.
Poprzez udział w licytacji ćwiczą też użycie liczebników
głównych.
MATERIAŁY
DYDAKTYCZNE
Zdania na paskach papieru, pieniądze (wycięte z papieru
symbole waluty Euro o różnych nominałach), młotek maklerski,
kartka oraz długopis.
FORMY SOCJALNE
plenum, praca w grupach.
Lp. |
Przebieg lekcji
- kroki |
Czas |
Forma socjalna |
1. |
Nauczyciel
wystawia ławkę przed tablicę i dzieli uczniów
na grupy 4- do 5-osobowe. Uczniowie ustawiają ławki
tak, aby powstały oddzielne „biura maklerskie”.
Nauczyciel przedstawia się i wyjaśnia reguły
zabawy. |
5 min. |
Plenum |
2. |
Uczniowie
przygotowują po
niemiecku krótką charakterystykę swojego
biura, w formie reklamy: nazwa biura, kto jest
szefem, kim są pracownicy. W tym czasie
nauczyciel rozdaje pieniądze potrzebne do
licytacji. |
5 min. |
Praca w grupach |
3. |
Przedstawiciele
poszczególnych grup prezentują krótko swoje
„biura maklerskie”( np. Ich heiße Marek
Kowalski, ich bin Chef des Maklerbüros „Gutes
Geschäft“. Das sind Meine Mitarbeiter: …) |
5 min. |
Plenum |
4. |
Nauczyciel
rozkłada na ławce kartki ze zdaniami. Uczniowie
podchodzą do ławki, naradzają się, które
zdania są poprawne, a które nie. |
5 min. |
Praca samodzielna, praca
w grupie |
5. |
Nauczyciel
rozpoczyna aukcję. Uczniowie kupują na drodze
licytacji zdania, które wg nich są poprawne.
Nauczyciel używa zwrotów typowych dla licytacji:
Der Ausrufepreis ist 10 Euro! Wer bietet mehr?
150 Euro zum ersten, zum zweiten, zum dritten Mal
– verkauft! |
15 min. |
Praca w grupie |
6. |
Podsumowanie
aukcji, wyjaśnienie niepoprawnych zdań – Jakie
były w nich błędy? Wyłonienie zwycięskiej
grupy, nagrodzenie jej oceną bdb lub plusami. |
10 min. |
Plenum,
nauczanie frontalne |
|
Przykłady
poprawnych zdań wystawionych na licytację:
– Im Café kann man Kaffee trinken und Eis essen.
– Im Zentrum von Köln steht der Dom.
– In Schweden ist es 8 Grad unter Null.
– Er ist schnell nach Hause gefahren.
– Die Sonne scheint.
Przykłady błędnych
zdań wystawionych na licytację:
–
Wohin fahrt Herr Schmidt?
– Die Sonne schneit.
– Moskau ist die Hauptstadt von Weißrussland.
– Im Sommer hat er nach England geflogen.
– Im Kaffee kann man Café trinken und Eis essen.
|
powrót |
|
|
|
|