powrót

 

publikacje

 

W Olsztynie było wspaniale...
Opracowała: Iwona Żaglewska-Wandzel

W Olsztynie było wspaniale...  oczywiście na V Ogólnopolskim Zjeździe Nauczycieli Języka Niemieckiego, który zorganizował Oddział Olsztyński PSNJN w dniach 7 - 9 września 2001 roku, przy współpracy z Austriackim Instytutem Kultury w Warszawie, Krakowie i Federalnym Ministerstwem Szkolnictwa, Nauki i Kultury w Austrii.

Doskonałe warunki zakwaterowania i wyżywienia oraz wyczerpujące materiały informacyjne już podczas rejestracji w biurze Zjazdu, skutecznie wzmacniały pozytywne nastroje wśród uczestników. W piątek otwarcie Zjazdu zainaugurował wykład generalnego dyrektora Biblioteki Narodowej dr Johanna Marte na temat: "Austria i jej nowe wyzwania w Europie Środkowej" oraz wykład prorektora Uniwersytetu Warmii i Mazur w Olsztynie prof. dr hab. Stanisława Achremczyka "Polska - o miejsce w Europie".

Piątkowy wieczór spędziliśmy na uroczystej kolacji. Była to doskonała okazja do spotkania z naszymi koleżankami i kolegami z całej Polski oraz możliwość rozmowy z przyszłymi wykładowcami z Austrii i Niemiec.

W sobotę ogromny stres - dziewięć interesujących warsztatów metodycznych, z których można było wybrać tylko dwa !!! Przerwy  zamieniły się w targowisko informacji - Gdzie jest najciekawiej? Gdzie uczestnicy otrzymują bezpłatne materiały? Ustalanie kto z kim wymieni się informacjami (to chyba najbardziej sensowne rozwiązanie). Ja osobiście zachwycona byłam warsztatami o możliwościach zastosowania muzyki na lekcjach języka obcego, prowadzonych przez Konrada Fankhausera z Wiednia oraz grami językowymi we wczesnoszkolnym nauczaniu języków obcych, prowadzonymi przez K. Madejczyk i W. Rydlewską-Wiktorowicz.

Na sobotni wieczór przewidziane było wspólne ognisko, pieczenie kiełbasek, śpiewy. Niestety pogoda nie dopisała, ale za to mieliśmy czas na zwiedzanie pięknej Starówki Olsztyńskiej i "integrację" w przytulnej kawiarence.

Niedziela to dzień warsztatów metodycznych zorganizowanych przez wydawnictwa i Instytut Goethego. I znowu rozterki - aż 14 różnorodnych propozycji i tylko dwie z nich jest się w stanie fizycznie zrealizować w czasie. Znowu strzał w dziesiątkę! "Testy dla licealistów. Nowa matura" - warsztaty, prowadzone przez autorkę Zofię Wąsik, były nie tylko możliwością wczucia się w sytuację naszego ucznia, ale stały się też ogólnopolskim forum dyskusyjnym na temat ciągle zmieniających się zasad matury gł. ustnej i zestawów egzaminacyjnych, masowo odsyłanych przez OKE do poprawki.
Drugie warsztaty to bardzo interesująca prezentacja podręcznika "Tangram" w wykonaniu Danieli Böhme. Być może będzie to zestaw podręczników, które wprowadzę w nowym profilowanym liceum, oczywiście po zrobieniu testu wstępnego (przygotowanego przez autorów podręcznika).

W auli odbył się też kiermasz książek - oferta bardzo bogata, ale te ceny!!!

Wyedukowani, obładowani książkami, informatorami i notatkami, wracaliśmy do domu bogatsi o doświadczenia, z dużo lżejszymi portfelami, ale pełni uznania dla sprawnej organizaji Zjazdu.
VI Ogólnopolski Zjazd Nauczycieli Języka Niemieckiego odbędzie się w roku 2002 w Poznaniu. Mam nadzieję, że będzie nas znacznie więcej. Naprawdę warto! Inwestujemy przecież w siebie, w swój warsztat pracy.

powrót